FREE KIM RYON HUI! (CZ)

Kim Ryon Hui se nemůže dostat ke své rodině od roku 2011, kdy vycestovala z Pyongyangu, aby navštívila svého bratrance v Číně. Tam se také chtěla léčit z vážné nemoci. Jako obyvatelka Pyongyangu rychle pochopila, že léčebné postupy v Číně nejsou bezplatné tak, jako je tomu v KLDR. Ve svém vážném zdravotním stavu začala pracovat v jedné čínské restauraci, aby získala potřebné finanční prostředky.

Kontaktoval ji pašerák, který ženě nabídl možnost práce v Jižní Koreji, a slíbil vysoké finanční ohodnocení. Práce, ze které by bylo možné zafinancovat léčení, neměla podle muže trvat déle než dva měsíce. Nejdříve váhala, ale s vědomím, že si v Číně nevydělá dostatečné množství peněz, později s nabídkou souhlasila.

kimryonhuibackhome

Na cestě do Jižní Koreje začala váhat a litovat svého rozhodnutí, ale převaděč jí nechtěl vrátit pas. Kim Ryong Hui tak byla přinucena se vydat do Jižní Koreje, kde žije dodnes.

V zoufalosti, aby znovu viděla svoji dcerku – Ri Gyeon Gum, a svého muže a rodiče, se Kim obrátila na jihokorejskou policii, kde prohlásila, že byla špiónem ze Severu. Tento čin byl zoufalým pokusem o to, aby ji jihokorejská vláda poslala zpět domů, do KLDR.

7. března věc oznámila vietnamskému velvyslanectví v Soulu a požádala o politický azyl. Jihokorejská vláda ji ale donutila opustit prostory velvyslanectví. Žena později úředníkům oznámila, že chtěla na velvyslanectví zůstat tak dlouho, než jí bude azyl udělen. Úřady ji vyrozuměly tak, že „musí zůstat mimo prostory velvyslanectví, dokud Vietnam nevyřídí její žádost.“

Stejně jako každý obyvatel Jižní Koreje, i Kim Ryon Hui nemůže vycestovat do KLDR. Po jejích pokusech o deportaci byla žena odsouzena ke dvěma letům vězení a označena za zločince. Vycestování z Jižní Koreje má právně zakázáno.

Žena se provinila pouze tím, že se chtěla vrátit domů ke své rodině. Tu neviděla několik let. Roky plynou a její muž a dcera stále očekávají její návrat a objetí. Její již staří rodiče by chtěli opět vidět svoji dceru dříve, než bude pozdě.

Advertisements