UWOLNIĆ KIM RYON HUI!


Kim Ryon Hui jest oddzielona od swojej rodziny od 2011 roku, gdy wyjechała z Pjongjangu w odwiedziny do swojego kuzyna w Chinach, gdzie miała zamiar poddać się leczeniu poważnego schorzenia. W Chinach zdała sobie sprawę, że zabiegi medyczne nie są wolne od opłat, do czego była przyzwyczajona mieszkając w Pjongjangu. Cierpiąc na poważne schorzenie, musiała rozpocząć pracę w restauracji w Chinach w celu zdobycia odpowiedniej ilości pieniędzy na leczenie, jednakże nie udało jej się zdobyć wystarczających środków. Pewnego dnia, jeden z przemytników powiedział jej, że może pojechać do Korei Południowej do pracy, gdzie będzie zarabiać dużo pieniędzy, oraz powiedziano jej, że nie będzie musiała pracować przez okres dwóch miesięcy, aby mogła podjąć się leczenia. Na początku się wahała, ale uświadamiając sobie że nigdy nie zarobi wystarczająco dużo pieniędzy w Chinach, postanowiła pojechać.

Podczas podróży do Korei Południowej zaczęła żałować swojej decyzji, ale przemytnik, który miał jej paszport, nie chciał go jej oddać, więc Kim Ryon Hui była zmuszona udać się do Korei Południowej, gdzie przebywa do dziś. Zdesperowana by wrócić do swojej córki – Ri Gyeon Gum, oraz swojego męża i starzejących się rodziców, zwróciła się do południowokoreańskiej policji i powiedziała im, że była szpiegiem Północy, mając nadzieję, że południowokoreańskie władze odeślą ją do domu, do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD).

kimryonhuibackhomeW dniu 7 marca, udała się do wietnamskiej ambasady w Seulu i wystąpiła z wnioskiem o azyl polityczny, jednakże ze względu na naciski ze strony południowokoreańskiego rządu była zmuszona opuścić teren ambasady, chociaż powiedziała urzędnikom ambasady, że chciała zatrzymać się tam do czasu aż zostanie jej przyznany azyl. Ci poinformowali ją, że musi poczekać poza terenem ambasady, aż rząd Wietnamu podejmie decyzję w jej sprawie.

Jak każdy mieszkaniec Korei Południowej, Kim Ryon Hui nie może pojechać do KRLD, a po jej próbach by zostać deportowaną, została skazana na dwa lata więzienia i uznana za zbrodniarkę, a wszelkie podróże poza Koreę Południową są dla niej prawnie niemożliwe. Jej jedyną winą było to, że chciała wrócić do domu i do rodziny, której nie widziała przez te wszystkie lata. Lata mijają, a mąż i córka Kim Ryon Hui wciąż czekają na jej powrót i by znów objąć ją w swe ramiona, a jej starzejący się rodzice chcieliby znów zobaczyć swoją córkę, zanim będzie za późno.

Advertisements